Na naši vrtnariji že nekaj let uspešno gojimo evkaliptus, sicer dve sorti Eucalyptus globulus ter E.gunni. Pri obeh sortah imajo mlade rastline privlačne sivo zelene liste, ki oddajajo značilen vonj, če jih pomečkamo. Letos pripravljamo sadikice iz semen kar 8 sort. O vseh novostih in imenih sort bomo obveščali, ko bomo rastlinice presajali in bo potrjeno da so ratale.
Skratka…
Pri sorti E.globulus je vonj intenzivnejši, listi so bolj zelenkasti in precej bolj suličaste oblike. Uporabljamo ga za izdelavo eteričnih olj, sveže liste lahko uporabimo za dišeče kopeli itd…Rastlina ima precej večji habitus, zraste zelo visoko in težko jo ohranimo kompakto, vseeno ima svoj čar, edinstveno lubje, ki se lušči, pri nas v steklenjaku si lahko vedno pogledate rastlino staro več deset let. Omamno diši in lubje odstopa po vsej rastlini.
Gunov evkalipt je pa počasneje rastoč kot dišeč sorodnik, značilni kroglasti, srebrni listi so izjemno privlačni. Z vršičkanjem bomo pri rastlini spodbudili stransko rast poganjkov in tako bo vedno nekoliko kompaktnejša, gostejša. Ta sorta je vaša najpogostejša izbira pri nas, je tudi bolj prezimno trden kot omenjeni predhodnik.
Prezimovanje pri obeh sortah ni zahtevnejše, le pravi prostor moramo izbrati. Torej svetel prostor s temperaturo maksimalno do 15 stopinj celzija ter minimalno do 1 stopinje celzija. Pozimi evkalipte zalivamo nekoliko manj kot čez leto (upoštevamo pa različne dejavnike). Pršnje listov pri evkaliptih ni potrebno, presajanje rastlin pa priporočamo spomladi.
Sajenje na prosto ni slaba ideja. Že nekaj let opazujemo, kako evkaliptusi premagujejo vse milejše zime in tako prezimijo posajeni v zemljo na prostem. Nikar jih ne zavijajmo v umetne folije, pomembno pa je da rastlino posadimo v zavetnejšo lego, če se nam zdi smiselno uporabiti zaščito, potem izberemo naravne materiale (travo, koruznico, smrečje…) Vedeti moramo, da rastline niso 100% prezimne in obstaja možnost pozebe v močnejših zimah.
Srečno vsem ljubiteljem evkalipta,
VT